Máte doma kontrolu nad čistým vzduchem?Získejte ji.

Mohu chápat rekuperaci jako topení?

Rekuperace je zpětný zisk tepla z odpadního vzduchu. Tedy pokud v objektu nebude žádný další zdroj tepla (lidé, topení, slunce, žárovky, PC apod.), postupně bude dům vychládat. Jak to tedy funguje?
Rekuperace není topení.

Dům je celek, který zachovává přírodní zákony. Jak to funguje? Tam kde je teplo, tam se tlačí chlad a tam, kde je sucho, tam se sytí vlhkost. Dokud se nedobere příroda rovnovážného stavu. Pokud máte dům postavený z cihel bude se déle natápět, ale také bude déle vychládat. Je to jako když přijedete v zimě na zděnou horskou chalupu. V pátek zatopíte a v neděli se ohřejete. Stejně tak, jestli jste někdy byli v zimě ve srubu, tam funguje zase opačný princip. Dřevo neakumuluje teplo a tak je ve sroubku rychle teploučko. Bohužel ale ráno se musí brzy vstát a zatopit. Když větráte okny ve dřevostavbě, bude to více poznat na tepelné ztrátě pocitově, protože nedojde k rychlému vyrovnání teplot vzduchu z nahřátých stěn. V cihlové stavbě když budete mít dlouho otevřenou větračku, všimnete si vychladlých zdí v okolí okna. Větrací jednotka se zpětným ziskem tepla vám vyrovnává teploty bez průvanu a s minimální tepelnou ztrátou.
Ale sama o soběDC40netopí. Jak tedy funguje v létě a jak v zimě? Na to máte v domě, bytě, jiné, účinnější zdroje. Štípání dřeva je oblíbenou aktivitou. A s automatickým větráním se zpětným ziskem tepla, tzv. rekuperací to budete dělat pro radost z pohybu.