en_GB

Blog

Jak na údržbu své rekuperační jednotky?

Jak na údržbu své rekuperační jednotky?

Jak na údržbu své rekuperační jednotky?

Správná údržba rekuperační jednotky je klíčová pro její optimální výkon a dlouhou životnost. Ale nemusíte mít strach. Naše jednotky RECUAIR nejsou náročné na údržbu ani na provoz. Za celý rok budete potřebovat zařídit jen dvě menší drobnosti, které zvládnete levou zadní.

1.) Jednou za půl roku vyměňte filtr

S čistými filtry bude vaše jednotka efektivně fungovat. Máte strach, že zapomenete? Bez obav. Na nutnost výměny vás upozorní vaše mobilní aplikace RECUAIR, která je přehledná a intuitivní. S aplikací vás seznámíme při instalaci vaší jednotky. 


Jak přesně filtr vyjmout z rekuperační jednotky a vyměnit? Názorný video návod najdete zde.
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Jak vybrat správný filtr?

Filtr zajišťuje, že rekuperace nepustí do vašeho bytu žádné nezvané hosty, jako je třeba prach, pyl, kouř nebo zápach zvenčí. 


My v RECUAIR nabízíme dva typy filtrů: M5 a AC. Oba jsou vysoce kvalitní a filtrují i ty nejmenší nečistoty. Dejte si pozor na nekvalitní rekuperace s filtry F či G, kterými proleze i muška! 


Jaký je rozdíl mezi M5 a AC? Pojďme se na to mrknout.

Filtry M5

Tento typ je vysoce efektivní a zachytí veškeré jemné nečistoty. Nepustí k vám prach, pyl ani jiné alergeny, takže můžete volně dýchat. Za filtr zaplatíte 499,- a stačí ho vyměnit jen jednou ročně.
Image
Image

Filtry AC

AC (aktivní uhlíkové filtry) jsou speciálním typem. Stejně jako M5 filtrují jemné nečistoty, navíc ale absorbují pachy a plyny. Nepustí k vám zápach kouře, zplodiny z výfuků ani smog. Stojí 690,- a opět stačí jedna výměna ročně.

2.) Jednou za rok vyčistěte výměník tepla

Druhou a poslední částí vaší údržby je vyčištění výměníku tepla. Výměník totiž může být náchylný k nahromadění prachu a nečistot. Pravidelné čištění pomáhá udržet jeho účinnost. Jak na to? 


Vyjměte výměník z rekuperační jednotky. Poté jej z obou stran oplachujte vlažnou vodou ze sprchové hadice. Oplachujte do té doby, než z něj nepoteče čistá voda. Následně výměník nechte okapat — nevracejte ho do jednotky mokrý! 


Jak konkrétně vyjmout a opláchnout výměník? Podívejte se na video návod.
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Snadná údržba i provoz

Naše jednotky jsou nenáročné nejen na údržbu, ale také na provoz. Vše, co potřebujete, je přívod elektřiny. A cena za elektřinu při provozu rekuperační jednotky je výrazně nižší než například cena za provoz klimatizace. 


Dokonce i v případě, že bude jednotka pracovat nepřetržitě, a tím je myšleno 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na maximální výkon se spotřebou 20W, bude se měsíční spotřeba pohybovat cca okolo 80 Kč měsíčně či 960 Kč ročně (při ceně elektřiny 5,5 Kč/kW). Maximální výkon po 24 hodin denně a 365 dní v roce je nicméně vysoce nepravděpodobný případ. Při vašem běžném provozu bude cena značně nižší.

Závěrem

Pověděli jsme si, jak pečovat o svou jednotku, aby fungovala nepřetržitě na 100 %. Všehovšudy jsou potřeba jen dva kroky ročně: výměna filtru a vyčištění výměníku tepla. Pokud tyto maličkosti nepodceníte, bude vaše jednotka pracovat přesně tak, jak má. Údržba je zkrátka extrémně snadná a nenáročná. Na vás pak už zbývá jediné — v klidu a pohodě si užívat čerstvý vzduch bez nečistot, alergenů, CO2 a vlhkosti, a to každý den.
Image
en_GB